Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Önemli bir tarihi unutmak ya da bazen bir ismi unutmak artık hemen hemen hepimizin başına gelen bir durum halini aldı. Unutkanlık, zamanla yaşlanma belirtisi olmaktan çıkıp erken yaşlarda da görülen bir sorun halini aldı. Yaşanan pskolojik rahatsızlık, yaşamın yoğun temposu, stresli ve yorucu bir iş unutkan olmamıza sebep olabilecek etmenler arasında.
Hafızayı güçlendirmek amacıyla satılan ilaçlar olsa da, hafıza güçlendirici beyin jimnastiklerinin de bu hususta işe yarayacağını bilmemiz gerekir. Ayrıca doğa da hastalıklara karşı faydalı olan birçok bitkinin olduğunu unutmamak gerekir. Fakat bu bitkileri kullanırken doğal oldukları için tamamen zararsız olduklarını düşünmemelisiniz. Örneğin bir tedavi esnasında düzenli ilaç kullanırken bitkisel takviye almak bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yada gebelikte birçok ilacı kullanmak gibi bazı bitkileri kullanmak da sakıncalıdır. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız en doğru harekettir.

1. Biberiye 

Biberiye çok eski zamanlardan beri hafıza güçlendirmek için kullanılan bir bitkidir. Kurutulmuş biberiye yaprakları kaynatılarak bitki çayı olarak içmek pek çok rahatsızlığa iyi gelir.  Yapılan bir araştırmada kabinlerinde deneklere kokusu biberiye uçucu yağı verildi ve hafıza hızları kontrol edildi. Ve sonuç olarak biberiye yağı alan kişilerin hafızalarının almayan kişilere göre daha efektif çalıştığı ortaya konuldu. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan alzheimer , bunama gibi rahatsızlıklara karşı adeta doğal savaşçıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, etkili bir ağrı kesicidir, migrene iyi gelir ve sindirim sistemini düzenler.

2. Adaçayı

En çok kış aylarında soğuk algınlığına karşı tükettiğimiz adaçayının saymakla bitmeyen faydaları arasında,  zihni dinlendirmesi ve unutkanlığı azaltması da gösterilebilir. Düzenli tüketildiğinde hafızayı güçlendiren adaçayı yine alzheimer,unutkanlık,bunama gibi birçok hafıza kaybı rahatsızlığına iyi geliyor. Kalp dostu olan adaçayı; iltihaplara karşı etkilidir, dinç tutar, kanı temizler, sakinleştirir.

3. Yeşil Çay

Antioksidan içeren yeşil çay unutkanlığı azaltan bitkiler arasındadır. Sık sık yeşil çay tüketmek alzheimer hastalığının ilerlemesini önler. Ayrıca kafein içermesi sebebiyle zihni açar, konsantrasyonu artırır ve dinç tutar. Ayrıca yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirip mikropları öldürür, kanserden korur, şeker ve kolestrole iyi gelir. Kalp ve damar sağlığını da koruyan yeşil çay metabolizmayı hızlandırıp kalori yakmanıza yardımcı olur.

4. Karanfil

Karanfil bitkisi çay şeklinde demlenerek tüketildiğinde hafızayı kuvvetlendirip unutkanlığı önler. Zihin yorgunluğuna karşı etkilidir, zihni dinlendirir, güçlendirir, unutkanlığı engeller.
Sinirleri kuvvetlendirir. Ayrıca karanfilin ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkisi vardır, diş çürümelerini ve diş ağrılarını da önler, mideyi kuvvetlendiren karanfil iştah açar.

5. Gotu Kola

Çok bilinmeyen belki de ilk kez duyduğunuz gotu kola bitkisi Madagaskar ve Güney Afrika’da yetişen yelpaze yapraklı bir bitkidir. Ülkemizde ise aktarlarda tablet, çay veya kapsül şeklinde bulunuyor. Gotu Kola, kan akımı ve nörotransmitterler üzerindeki etkisi sayesinde hafıza zayıflığı, unutkanlık ve konsantrasyon sorunları için kullanılmaktadır.

6. Karabiber 

Sofralarımızın vazgeçilmez baharatı karabiber, soğuk algınlığına iyi gelirken aynı zamanda hafıza güçlendirici etkisi olan bitkiler arasında da bulunur. Düzenli şekilde bal ile tüketilen karabiber ile hafızayı güçlendirmek mümkündür.

7. Kimyon

Kimyon da karabiber gibi bal ile düzenli tüketildiği zaman hafızayı güçlendiren bir baharattır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir