Soy Ağacı Uygulaması Ne Zaman Açılacak ?

Soy Ağacı Uygulaması Ne Zaman Açılacak ?

Türkiye Cumhuriyeti’nde devlet ve kamu hizmetlerinin elektronik ortamda işlem olanağı sağlayan sitesi e-devlet vatandaşlara yeni bir hizmet sunmuştu. E-Devlet’in soyağacı sorgulama hizmetine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar sistemi kilitlemişti. Dün akşam saatlerinde siteye erişim tamamen zorlaşmıştı. Bugün itibari ile ise siteden soy ağacı sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar “Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.” uyarısı ile karşılaşmıştı. Ardından ise site üzerinden aşağıdaki paylaşım yapıldı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre:
08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Açıklama soyağacını merak eden vatandaşları tatmin eder mi bilinmez fakat milyarlarca kullanıcının istek yaptığı siteler (facebook vs.) sorun yaşamazken, bir devlet uygulamasının 5 milyonu aşan istek karşısında kilitlenip kalması düşündürücü. Bu durum sosyal medyada da büyük tepki aldı.

Soy ağacınızı öğrenmek için,  Soy Ağacı Nasıl Öğrenilir ?

Edit: Soy ağacı Uygulaması Açıldı !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir