Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri !

Her insanın saçları günlük olarak bir miktar dökülür. Saçlarımız için normal sayılabilecek saç dökülmesi miktarı günlük 50 ile 100 tel arasındandır. Fakat mevsimsel değişiklikler, vitamin eksiklikleri, genetik faktörü, bilinçsiz diyet ile yetersiz beslenme, sigara alkol,stres gibi etmenler bu dökülme miktarını artırabilir. Bazılarımızda bu dökülme sonrası saçlar kendini yenileyip yeniden çıkarken bazılarımızda bu durum böyle olmaz ve kellik ortaya çıkabilir. Şimdi size saç dökülmelerinizin önüne geçebilmek veya bu durumu minimuma indirmek için bazı çözüm yöntemlerinde bahsedeceğiz.

 1. Yeterli Beslenin!

Yeterli beslenmemek ve bilinçsiz diyetler saçı olumsuz etkiler. Pazarlaması yapılan şampuanlarda protein ve mineral ile saçlarınızı besleyeceği vaadinde bulunulması dikkatinizi çekmiştir. Çünkü yeterli protein, mineral ve vitamin alamayan saçlar cansızlaşır ve dökülür. Sağlıklı saçlar için B6, B12, C, E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir gibi amnioasitler çok önemlidir. Bu maddeler sağlıklı beslenme ile vücuda alınamazsa saçlar için dökülme kaçınılmaz sondur.

2. Saçlarınıza masaj yapın!

Saç diplerine masaj yapmak, saç diplerinde bulunan damarlarda kan akışını sağlar ve saç derisinin kanlanmasına yardımcı olur.

3. Stresten Uzak Durun!

Her anlamda stresin fazla olduğu günümüz şartlarında saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biri de strestir. Yaşamın stresini tamamen ortadan kaldıramasanız bile kendinize ve sevdiğiniz şeylere vakit ayırarak stresi azaltmayı deneyin.

4. Saçlarınıza Hassas Davranın!

Saçlarınızı tararken yavaş ve yumuşak hamleler ile taramaya özen gösterin. Fiziksel zorlama yaparak veya asılarak taramamaya özen gösterin. Saç diplerinizi yıpratacak sıkı at kuyruğu veya sımsıkı yapılmış topuzlardan uzak durun. Kullandığınız şapka veya berelerin sıkı olmamasına özen gösterin. Sıkı toplanmış saçlar ve kafayı sıkan bereler saç derisinde kan dolaşımını zayıflatır ter ve kir oluşumuna sebep olur.

5. Saçlarınıza Sürekli İşlem Uygulamayın! 

Saç rengini değiştirmek, beyazları kapatmak veya başka sebeplerle saça uygulanan boyaların kimyasal içerdiğini unutmayın. Bu işlemleri saçınıza sıklıkla uygulamamaya özen gösterin. Sıklıkla saç boyamak saç uçlarının bölünmesine, kuru ve kırılgan olmasına sebep olabilir. Ayrıca saçın parlaklığı da kaybolmuş olur. Güçsüzleşen ve çatallaşan saçlarınızı kestirmeyi  ihmal etmeyin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir