Kil Maskesi Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?

Cilde sınırsız faydası olan kil maskesi eskilerden bu yana kullanılan bir güzellik yönetmidir. İçeriğinde bulunan doğal mineraller ve yararlı birçok bileşen sayesinde güzelliğin yanı sıra sağlıklı bir cilde sahip olmaznızı sağlıyor.
Peki evde cilt tipimize uygun kil maskesini nasıl hazırlarız? hep birlikte görelim.

Tüm Ciltler için Kil Maskesi

Uygulayacağınız bölgeye yetecek kadar 2 yada 3 yemek kaşığı kil, üzerine damla damla su eklenerek karıştırılır. İsteğe göre su yerine doğal gül suyu ya da süt de kullanabilirsiniz. Kıvamı yüzünüzden akmayacak katılıkta olmalıdır. Ne kadar az katılaşırsa o kadar iyi olur çünkü kil maskesi cildi kuruyana kadar etkiler. Kil kuruduktan sonra herhangi bir fayda alamayacağımız için de yıkanır.

Siyah Noktalar için Uygulanacak Kil Maskesi

  1. 2 tatlı kaşığı kil
  2. 1 tatlı kaşığı bal
  3. 1.5 tatlı kaşığı limon suyu

Malzemelerin tamamı karıştırın. Yüzünüzden akmayacak kıvamda olmalıdır eğer katı olduğunu düşünürseniz limon suyu ve baldan dengeli bir biçimde ekleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Kil Maskesi

  1. 2,5 yemek kaşığı kil
  2. 2 yemek kaşığı maden suyu
  3. 2 yemek kaşığı lavanta yağı

Faydaları ; 

  •  Yağ Dengesiniz Sağlar

Kil maskesi cilt yüzeyinizdeki kiri ve fazla yağı alarak cildi temizler ve yağ dengesini ayarlar. Yağlı cilt tipine sahipseniz kil maskesini düzenli kullanmanız sonucunda cildinizin daha az yağlandığını farkedebilirsiniz.

  •  Akne ve Sivilce Oluşumunu Engeller , Gözenekleri Sıkılaştırır

Gözeneklerde biriken yağ ve kir ciltte akne, sivilce gibi cilt sorunlarının oluşmasına sebep olurken kil maskesi gözeneklerin temizlenmesini sağlar ve yağ ve kirden arınan gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

  • Ölü Derileri Arındırır Cilr Rengini Dengeler

Düzenli olarak yapılan kil maskesi cilt tonunuzu dengelemeye yardımcı olacaktır. Ölü derileri arındırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir