Cilt Bakım Önerileri

Genellikle cilt bakımı yazılarında cildimizin güzel ve canlı olması için neler yapmamız gerektiğinden,  hangi kremleri günde kaç kere sürmemiz gerektiğinden, hangi maskeleri kullanmamız gerektiğinden ve bunun gibi birçok şeyden bahseder dururlar. Ama  neler yapılmalı sorusunun yanı sıra neler yapılmamalı sorusu da fazlasıyla önemli. Mesela günlük makyajlar çok ağır yapılmamalı, hatta günlük hayatta çok da makyaj yapılmamalı gibi. Deneyimlerimizi de göz önüne alarak neler yapmalı neler yapmamalı sizin için listeledik.

1. Bol Bol Su İçin ! 

Cilt sağlığı için günlük su tüketimimizi 1,5 litrenin üzerine çıkarmalıyız. Su bütün beden için olduğu gibi cilt güzelliği içinde fazlasıyla önemlidir, cildi besler ve canlılık verir. Özellikle sabah aç karnına su içmek önemlidir. Bütün bunlardan yola çıkarak Cilt güzelliğiniz için su için diyoruz ve önerilerimize devam ediyoruz.

2. Az Makyaj Yapın !

Kullandığınız makyaj malzemeleri isterse dünyanın en kaliteleri malzemeleri olsun yine de cildinizin temiz ve makyajsız halini tutamaz. Cilt gözeneklerine dolan makyaj malzemeleri cildin nefes almasına engel olur. İşte bu nedenle gerekmedikçe makyaj yapmamak, yapıldığı zaman ise makyajı hafif tutmak da önerilerimiz arasında.

3. Makyajla Yatmayın!

Cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülük bu olabilir. Gün içinde zaten makyaj sebebiyle nefessiz kalan, havayla temas edemeyen cildinizi yatarken de temizlememek cildinize çok büyük zarar vermektir.Makyaj kalıntısı ve gün içinde cilde yapışan kir siyah nokta, sivilce vb. cilt sorunlarına yol açar.  İnsan cildinin kendini uykuda yenilediğini de göz önüne alırsak, makyajla uyumak bakteri oluşumuna davetiye çıkarmaktır. Cilt temizliği cildimiz için en önemli etkendir!

4. Sağlıklı Beslenin,Düzenli Uyuyun ! 

Sağlıksız abur cuburlar yerine sebze ve meyveler tüketilmelidir. Cilde ihtiyacı olarak C vitamini verilmelidir. C vitamininin depolanmayan bir vitamin olduğu ve vücuda günlük alınması gerektiği unutulmamalıdır. Badem, fındık, balık gibi besinler tüketilmelidir. Cildinizin yorgun görünmemesi için gerektiği kadar uyuyun. (Günde 6-7 saat)

5. Makyaj Fırçalarınızı Temiz Tutun !

Makyaj fırçalarınız veya süngerlerinizi kullanıp o şekilde bırakmak üzerinde bakteri oluşumuna sebep olur temizlenmeyen fırça veya süngerleri bu şekilde kullanmak cildinizde sivilceler veya yağ bezeleri çıkmasına sebep olur. Üşengeçlik yapmayın!

6. Cildinizi Fırçalayın veya Masaj Yapın!

Cildi fırçalamak veya masaj yapmak ciltte kan dolaşımını arttırır ve cildin canlı görünüm kazanmasını sağlar.

7. Güneşten Koruyun !

Malesef güneş ışınlarının cildimiz için zararlı olabildiği bir dönemdeyiz. Ciltte lekeler vs. oluşumunu engellemek için cildinizi güneşten korumak için güneş kremleri kullanın.

8. Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun !

Sigara,alkol gibi zararlı alışkanlıklar tüm vücudunuza olduğu gibi cildinize de zarar verir ve cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Bu tarz zararlı alışkanlıklardan uzak durun!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir