5. Hafta (4 Hafta 0 Gün – 4 Hafta 6 Gün)

Gebeliğinizin 5. haftasındasınız. Bebeğiniz şuanda bir bezelye tanesi kadar. Bu ay adetiniz gecikti ve gebelik belirtileriniz kendini göstermeye devam ediyor. Bebeğiniz, yerleştiği yuvasında tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin beyni gelişiyor ve yakında kalbi atmaya başlayacak.

Hamile olduğunuzu öğrenince sevinç ile beraber endişe ve korku duyabilir, sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda kaygıya kapılabilirsiniz. Bu durum sizi rahatsız edebilir fakat bu duyguların hepsinin normal olduğunu unutmayın bütün bunların sevincinizin önüne geçmesine izin vermeyin.

Bu dönemde vücudunuz bebeğinizin sağlıklı gelişimi için kendisini hazırlamaya başladı yeni adet dönemine hazırlanmak yerine hamilelik hormonlarını salgılamaya başladı. 5. Hafta belirtileri olarak göğüslerinizde hassasiyet hissedebilir, sık sık idrara çıkma isteği duyabilirsiniz. Yorgun ve uyku halinde olabilirsiniz. Nadir olarak bu haftada baş dönmesi ve bulantı da hissedebilirsiniz. Ilık duş alıp kısa dinlenme molaları vererek etkileri en aza indirmeye çalışabilirsiniz.

Eğer kullanıyorsanız ilaç, sigara ve alkol kullanımını bırakmalısınız. Tüm bunlar bebeğiniz için zararlıdır. Düzenli kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa bu konuyu doktorunuz ile görüşmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir