4. Hafta (3 Hafta 0 Gün – 3 Hafta 6 Gün)

Gebeliğinizin 4. haftasındasınız. Bebeğiniz şuanda bir susam tanesi kadar. Embriyonun oluşmasıyla artan hCG hormonu artık idrarınızdan da tespit edilebilir bu da evde yapacağınız bir gebelik testinin pozitif çıkması demektir. Pozitif çıkan bu test ile bir yandan ilk heyecanınızı atlatmaya çalışırken bir yandan da kendinize dikkat etmeye başlamalısınız.

Minik mucizeniz bir yandan kendini büyütmeye çalışırken bir yandan da rahminize ulaştı ve kendine uygun yeri arıyor. Embriyo için yer bulma, tutunma ve yuvalanma çok önemli bir aşamadır. Çünkü sağlıksız embriyolar rahme tutunamadan atılır ve siz hamileliğinizi farketmeden elenmiş olur. Elenmeyen ve rahmin iç tabakasına tutunan embriyo ise buradaki besin dolu hücrelerden beslenir. Rahmin iç duvarındaki kanlanmış dokuya bağlanan kanallar sayesinde oksijen ve besinlerini alıp atıklarını vererek en ilkel dolaşım sistemini oluşturur.

Bazı annelerde bu aşamada belirti görülmezken bazılarında yumurta rahme yerleşirken  kramp ve lekelenme görülebilir. Bu aşamada görülebilecek diğer erken hamilelik belirtileri arasında karında şişlik, sabah bulantıları, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk ve uyku hali vardır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir